Overview
Specification
A043FL01 V4

A043FL01 V4 Basic Information
| Panel Model | A043FL01 V4 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,4.3 inch, 480×272 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| A043FL01 V4 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | A043FL01 V.4 |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 2 in 1 FPC, FPC length 49.47mm |
A043FL01 V4 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×272 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.066×0.198 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.198×0.198 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 95.04×53.856 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 99.24×61.46 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.43 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
A043FL01 V4 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 15/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/40/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Transmissivity | 7.1% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
A043FL01 V4 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
A043FL01 V4 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|---|
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
A043FL01 V4 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.)(VDD) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VDD; 0.8VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | FPC |
